O projekcie

Program Erasmus+

KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education

Numer projektu: 2022-1-PL01-KA220-HED-000087368

01.12.2022 – 31.01.2025

PROMOTOR:

Politechnika Warszawska, PL

PARTNERZY:

Isparta Uygulamali Bilimler Universitesi, TR

Association of Building Surveyors and Construction Experts, IE

ERBIL PROJECT CONSULTING ENGINEERING CO.INC., TR

Unicso Sp. z o.o., PL

 

KIEROWNIK PROJEKTU:

dr hab. inż. Nabi Ibadov, Profesor uczelni

 

STRESZCZENIE:

Kontekst i tło:

Rynek budowlany UE jest różnorodny i obejmuje znaczną liczbę migrantów. Mimo to  mogą oni napotykać trudności w integracji w nowym środowisku i mogą mieć trudności w zrozumieniu i współpracy z kierownictwem i miejscowymi pracownikami, którzy przyzwyczajeni są do własnej kultury i nawyków dla niej charakterystycznych. Ponadto branża budowlana ma historię problemów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz jest istotnym źródłem zanieczyszczenia środowiska.

Cele:

Celem tego projektu jest ułatwienie integracji migrantów na rynku budowlanym UE i poprawa inkluzji i różnorodności, pomagając kierownictwu i pracownikom zrozumieć migrantów i pracowników pochodzących z różnych kręgów kulturowych, religijnych czy etnicznych. Ponadto projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy na placach budowy, promowanie przyjaznych dla środowiska nawyków oraz poprawę skutecznej komunikacji i rozwiązywania konfliktów na placach budowy.

Cele szczegółowe:

  • GŁÓWNE CELE PROJEKTU:
    Ułatwienie integracji migrantów w nowym środowisku, poprawa integracji i różnorodności unijnego rynku budowlanego.
    Pomoc lokalnemu kierownictwu i pracownikom w zrozumieniu migrantów i pracowników z różnych kręgów kulturowych, religijnych czy etnicznych.
  • CELE DODATKOWE:
    Popraw poziom BHP na budowach i zapobiegaj wypadkom. Promowanie polityki zielonego ładu i przyjaznych dla środowiska nawyków.
    Usprawnienie efektywnej komunikacji na budowie i zwiększenie wiedzy na temat rozwiązywania konfliktów.

Wpływ:

Oczekuje się, że wpływ tego projektu będzie znaczący. Ułatwiając integrację migrantów na unijnym rynku budowlanym oraz zwiększając integrację i różnorodność, projekt ma na celu stworzenie bardziej harmonijnego i produktywnego środowiska pracy. Ponadto, poprzez poprawę praktyk BHP oraz promowanie nawyków przyjaznych dla środowiska, projekt ma na celu ochronę pracowników i środowiska. Wreszcie, poprawiając komunikację i rozwiązywanie konfliktów, projekt ma na celu zwiększenie wydajności i produktywności na placach budowy.

Grupy docelowe:

Głównymi grupami docelowymi tego projektu są zarówno lokalni jak i migrujący: studenci budownictwa, pracownicy budowlani, inżynierowie budowlani, stażyści budowlani, kierownicy budowy, zainteresowane strony i stowarzyszenia w sektorze budowlanym, MŚP i przedsiębiorstwa (sektor budowlany), organizacje kształcenia i szkolenia zawodowego oraz uniwersytety. Dodatkowo odpowiednie urzędy i organizacje związane z branżą budowlaną. Projekt wzbudzić może również zainteresowanie innych stron, takich jak naukowcy, decydenci, czy zwykli obywatele UE.

Cały personel budowlany (i osoby związane z budownictwem) mogą poprawić asymilację i szkolenie migrantów na budowach w UE.

 

PRODUKTAMI PROJEKTU BĘDĄ:

Metodyka nauczania i podręczniki 3M dotyczące:
-Prawne, techniczne i technologiczne aspekty nowoczesnego zarządzania placem budowy,
-Socjologiczne aspekty budowy wieloetnicznej i wielokulturowej,
-BHP na budowie,
-Zagadnienia środowiskowe placu budowy.
Wszystkie podręczniki będą oparte na doświadczeniach z 13 krajów, napisane w 3 językach (więcej przewidzianych w przyszłości) i opracowane przez wielokulturowy zespół o różnych przekonaniach, płciach i pochodzeniu etnicznym.